Azarkan (DENK): ‘Goed dat we vaststellen dat toeslagenaffaire eerder begon’
DENK-lijsttrekker Farid Azarkan wil dat de onderste steen boven komt als het gaat om de toeslagenaffaire. Dit zegt hij naar aanleiding van de nieuwe documenten waaruit blijkt dat de omstreden werkwijze van de Belastingdienst veel eerder is begonnen dan tot nu toe bekend. Deze vertrouwelijke stukken heeft RTL Nieuws in handen. "Ik denk dat het op de eerste plaats heel goed is dat we vaststellen dat het niet pas in 2013 begonnen is met de Bulgarenfraude", zegt hij in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Lang werd er vanuit gegaan dat de strikte handhaving van de regels en de harde fraudejacht het gevolg is van de Bulgarenfraude in 2013, maar nu blijkt dat deze praktijk al kort na de invoering van het toeslagenstelsel in 2006 bestond. "Ik zag dat partijen als D66 en VVD zeiden: dit hebben we aan onszelf te danken. Ik zeg al langer: nee, dit begon eerder", zegt Azarkan. "Mij waren al gevallen bekend van 2008."
'Burgers kapotgemaakt'
"De Belastingdienst heeft gewoon vier wetten overtreden waarmee ze jarenlang tienduizenden burgers echt kapot hebben gemaakt", beklemtoont Azarkan, die zich al langer net als CDA'er Pieter Omtzigt en SP-Kamerlid Renske Leijten vastbijt in dit dossier. "Mensen zijn echt tot wanhoop gedreven. En ik vind heel goed dat de Kamer kijkt naar welke verantwoordelijkheid ze heeft, maar het is niet zo dat de Kamer met de regelgeving de Belastingdienst hiertoe heeft gedwongen."
Azarkan wil dat alle documenten boven tafel komen. Volgens hem zitten er "in een kluis bij de Belastingdienst" nog documenten van 150.000 ondernemers "waarbij rond de inkomsten- en omzetbelasting ook dit soort taferelen zijn uitgevoerd", zegt hij. "Dat onderzoek komt nog. We zullen hier nog veel debatten over moeten volgen, want mensen zijn hier echt tekort gedaan, en ik wil gewoon weten hoe het kan dat die overheid tegenover de burger staat."
De Tweede Kamer stemde vorige maand in met een parlementaire enquête naar de toeslagenaffaire.
LEES OOK: Azarkan over intimiderende DENK-filmpjes: ‘Onder mijn leiding gaat dat niet gebeuren’