Europese Commissie zet in op terugkeer kansloze migranten en schrapt asielquota
De Europese Commissie zet in op handelsvoordelen, visa en ontwikkelingsgeld als drukmiddel op Afrikaanse landen om hun kansloze migranten terug te nemen. Daar zit nu vaak het probleem. Wanneer landen mensen weigeren terug te nemen zitten deze vervolgens vast op eilanden en stromen ze uiteindelijk, al dan niet legaal, door naar Europa. Van bindende asielquota voor de EU-landen – hét strijdpunt de afgelopen jaren tussen lidstaten – ziet de Commissie af.
Dat blijkt uit het nieuwe migratiepact dat de betrokken Commissarissen Schinas en Johansson vandaag presenteren. De belangrijkste punten zijn al bevestigd door Brusselse bronnen.
Iedere lidstaat kan nu dus zelf aangeven hoe veel vluchtelingen ze willen ontvangen. De Commissie legt zich daarmee neer bij het verzet van Hongarije, Polen, Tsjechië en Slowakije (gesteund door verschillende andere noordelijke lidstaten) tegen bindende asielquota.
Nederlands vluchtelingenbeleid
In Nederland is er een regeling in de vorm van een quotumbeleid waarbij elk jaar een aantal – sinds 1988 staat dat aantal op 500 – vluchtelingen wordt ‘uitgenodigd’ om naar Nederland te komen. Het gaat dan om mensen die in kwetsbare groepen zitten, bijvoorbeeld alleenstaande vrouwen, wezen of vluchtelingen die medische zorg nodig hebben. Voor Syrische vluchtelingen is in 2015 een extra quotum van 250 vluchtelingen ingesteld.
D66 heeft in hun verkiezingsprogramma al laten weten dat ze die opname van 500 vluchtelingen willen verhogen naar 5000. De vraag is hoe andere partijen daar op gaan reageren, en of dit een groot thema wordt in aanloop naar de verkiezingen.
"Het is vooral een onderdeel van de formatiebespreking", reageert politiek commentator Wouter de Winther in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Partijen zullen in de komende maanden verschillende aantallen gaan presenteren. "Het is eigenlijk heel raar dat daar straks aan de formatietafel een compromis over wordt bereikt, maar dat is natuurlijk wel wat er gaat gebeuren. Want verschillende partijen staan daar op een andere manier in", aldus De Winther. Hij vindt dat D66 door zelf nu al een getal te noemen in het verkiezingsprogramma ervoor zorgt dat dit onderwerp onderdeel wordt van de onderhandelingen. "Dus in feite werk je er zelf aan mee om straks koehandel te gaan bedrijven op basis van hoe veel mensen hier naartoe gaan komen. Het is allemaal niet zo chique, denk ik."
LEES OOK: Vijf arrestaties voor brand Grieks migrantenkamp Moria