Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Slavernij-hoogleraar eist excuses van Gerri Eickhof om verwijt een racist te zijn

Redactie

De gerenommeerde slavernij-hoogleraar Piet Emmer eist excuses van NOS-verslaggever Gerri Eickhof, omdat die hem een 'racistische hoogleraar' noemde. Wanneer Eickhof zijn excuses niet aanbiedt, dreigt Emmer aangifte te doen van smaad. Dat schrijft De Telegraaf.

Eickhof zei in een interview over racisme met de Volkskrant eind juli dat het "als een klap in zijn gezicht voelde" toen de NOS de hoogleraar in een online-artikel citeerde. De Leidse emeritus-hoogleraar stuurde Eickhof een aangetekende brief, waarin hij excuses van hem eist. Daar heeft hij nog geen reactie op gekregen. Mocht deze uitblijven overweegt Emmer aangifte te doen.

Eickhof heeft nog niets ontvangen, zegt hij in een reactie en wil zijn verwijt verder niet toelichten. "Het is mijn opvatting."

'Monddood'

Het racismeverwijt kwam hard aan, zegt Piet Emmer. De afgelopen decennia deed hij uitgebreid onderzoek naar het Nederlandse aandeel in de trans-Atlantische slavenhandel. Hij schreef het standaardwerk 'Geschiedenis van de Nederlandse slavenhandel' en wordt gezien als een autoriteit op zijn vakgebied. "Ik kan u zeggen, dat ik me heel erg alleen voelde", zegt hij tegen de krant. "Met het verwijt van racisme diskwalificeert hij mij. Je zegt zo dat iemand er niet meer toe doet, je maakt hem monddood."

Met het nuanceren van populaire opvattingen over de slavernij trapt Emmer al langer tegen het zere been van verschillende antiracisme-activisten, maar ook uit academische kringen. Zij verwijten hem ervan de slavenhandel te bagatelliseren.

'Racisme van nu niet rechtstreeks aan slavernij te wijten'

Volgens Emmer is het hedendaags racisme niet regelrecht aan de slavernij te wijten. Volgens hem gaan activisten aan de haal met de slavernij en verbuigen ze de feiten. De Nederlandse welvaart is maar voor een klein percentage gefundeerd op slavenhandel, zegt hij. Daarnaast is hij het ermee eens dat de omstandigheden waaronder slaven werden verhandeld, verscheept en te werk gesteld erbarmelijk waren, maar dat gold ook voor de omstandigheden waaronder Europese arbeiders in die tijd moesten werken. "Er wordt gedaan alsof elke plantage een hel op aarde was", zo zei hij in een interview met het AD.

LEES OOK: ‘Kolonialisme had ook goede kanten: slaven stierven niet door slechte behandeling’


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau