‘Nu de lockdown wordt versoepeld, moet er sneller getest worden’
Stap voor stap gaat de lockdown van het slot. De angst is dat er toch weer veel besmettingen ontstaan. Volgens arts-microbioloog van het UMC Utrecht Marc Bonten moet er veel aandacht worden besteed aan het snel testen van mensen die mogelijk ziek zijn. "Zeker nu we de lockdown-maatregelen gaan versoepelen", zegt Bonten in WNL Op Zaterdag op NPO Radio 1.
In het UMC Utrecht is onderzoek gedaan naar test- en contactscenario's. "We hebben het hele proces opgedeeld, van iemand die besmettelijk wordt, klachten krijgt, zich laat testen, de uitslag krijgt tot het contactonderzoek wordt gestart. Eigenlijk is de eerste fase tot aan de testuitslag het belangrijkst", zegt Bonten. "Die fase moet zo kort mogelijk zijn. Dan heeft deze strategie de hoogste opbrengst."
Testbeleid aanpassen
Volgens Bonten gaat het testbeleid dan ook veranderen. "We gaan maatregelen versoepelen waardoor we meer aandacht besteden aan het opsporen van gevallen. We kijken daarbij ook of die mensen het al door hebben gegeven. Dat wordt heel belangrijk."
Bonten gaat er vanuit dat er voldoende testcapaciteit is om alle verdachte gevallen te testen. "Op dit moment wordt de testcapaciteit heel sterk opgewaardeerd. Er worden veel meer mogelijkheden gecreëerd."
Hoeveel mensen er dan getest moeten worden, is nog moeilijk te zeggen. "Je gaat ook veel mensen testen die het virus niet hebben", zegt Bonten. "Maar om effectief te zijn is dit wel de beste maatregel."
LEES OOK: Microbioloog Marc Bonten: ‘Testcapaciteit wordt nu niet benut door bureaucratie’