Eerste Kamer komt samen om te stemmen over pakket van financiële maatregelen
Leden van de Eerste Kamer komen op 7 april samen om te stemmen over het pakket van financiële maatregelen voor hulp aan mensen die economisch zijn getroffen door de coronacrisis.
De Eerste Kamer is door de coronacrisis al weken gesloten, maar de senaat komt samen om te stemmen over twee spoedwetten. Dat zegt Eerste Kamer-voorzitter Jan Anthonie Bruijn in Goedemorgen Nederland op NPO 1.
Bruijn: "Het eerste is een pakket financiële maatregelen. Dat zijn aanvullende begrotingen. Dan moet je denken aan zaken die we allemaal langs zien komen, zoals ondersteuning van zelfstandigen, consulaire bijstand voor Nederlanders in het buitenland, het aanvragen van uitkeringen, arbeidstijdverkorting en uitstel van belastingbetaling. Dat hele pakket is een spoedwet."
Digitaal stemmen
Naast het pakket van financiële maatregelen wordt er 7 april in de Eerste Kamer gestemd over het voorstel van minister Knops om digitaal stemmen in de Provinciale Staten en gemeenteraden mogelijk te maken. Nu mag dat van de wet nog niet.
Bruijn: "Het is in de wet geregeld dat in Provinciale Staten en in gemeenteraden de mensen fysiek aanwezig moeten zijn om te stemmen. Als je dat wil veranderen, moet je de wet veranderen. Dat voorstel is er nu, omdat veel Provinciale Staten en gemeenten dat graag digitaal willen gaan doen. Sommigen werken al digitaal als het gaat om de beraadslagingen. Maar het stemmen mag volgens de wet nog niet digitaal."
Snelheid niet ten koste van kwaliteit
Volgens Bruijn komt het een paar keer per jaar voor dat de Eerste Kamer moet stemmen over spoedwetten. "Iedere keer dat het voor mensen in het land belangrijk is dat een wet snel wordt aangenomen, dat maatregelen snel ingaan, noemen we een spoedwet. Dat proberen we voorrang te geven boven andere wetten."
Volgens Eerste Kamer-voorzitter gaat snelheid nooit ten koste van de kwaliteit. "Het parlementaire proces, de kwaliteit van ons werk, staat niet ter discussie. Dat werk gebeurt grondig. Maar soms kan je iets eerder behandelen dan iets anders. In die zin is het dan een spoedwet. Het krijg voorrang, maar het wordt niet snel afgeraffeld."
LEES OOK: ‘Intelligente lockdown gaat langer duren, coronamaatregelen worden verlengd’