VVD wil met motie maximumstraf doodslag verhogen tot 25 jaar: ‘Snel wet aanpassen’
De maximumstraf op doodslag moet worden verhoogd van 15 naar 25 jaar. De VVD zal morgen in de Tweede Kamer een motie indienen om dat te regelen. Kamerlid Jeroen van Wijngaarden heeft er vertrouwen in dat zijn voorstel het gaat halen, zegt hij WNL Haagse Lobby op NPO Radio 1.
De roep om de straf op doodslag te verhogen, klinkt al langer. De topman van het Openbaar Ministerie, Gerrit van der Burg, zei begin dit jaar al dat het verschil in straf tussen doodslag en moord te groot is. Voor doodslag krijg je nu 15 jaar, voor moord 30 jaar.
LEES OOK: Topman OM: maximumstraf doodslag moet omhoog
Van Wijngaarden vindt dat de maximumstraf voor doodslag aan vervanging toe is. "Sinds de invoering van het Wetboek van Strafrecht eind negentiende eeuw is die nog niet verhoogd, dus we hebben aardig wat achterstallig onderhoud te verrichten."
'Stevige uitspraak over maximumstraf'
In eerste instantie was de straf voor moord altijd 20 jaar en was er dus een verschil van vijf jaar met de straf op doodslag. De straf op moord werd later verhoogd tot 30 jaar en nu moet de straf op doodslag volgen, vindt de VVD. "Laten we het oude verschil tussen doodslag en moord handhaven op vijf jaar. En als je dat wilt, moet je doodslag verhogen van 15 naar 25 jaar."
Van Wijngaarden wil nog niet helemaal op de zaken vooruitlopen, maar verwacht dat zijn motie om de straf op doodslag te verhogen met tien jaar het morgen gaat halen. "De wet moet snel aangepast worden. Het is best een stevige uitspraak om als Kamer te doen, maar wij als medewetgever mogen ook best wat zeggen over de richting waarin die wetgeving zicht moet ontwikkelen."