Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

Trump probeert WTO ‘tandeloos’ te maken: ‘Groot probleem voor Nederland’

Redactie

De Wereldhandelsorganisatie (WTO) dreigt vast te lopen. De Verenigde Staten hebben de afgelopen twee jaar benoemingen van nieuwe rechters voor de hoogste geschillenraad van de WTO geblokkeerd. Als de termijn van twee van de drie overgebleven juristen dinsdag afloopt, kan dit zogeheten Beroepsorgaan geen uitspraken meer doen. Trump probeert de WTO zo 'tandeloos te maken', zegt de directeur Politieke Zaken bij denktank HCSS Han ten Broeke in Goedemorgen Nederland.

"Je hebt minimaal drie rechters nodig om een uitspraak te doen", legt Ten Broeke uit. "Nu van twee rechters hun termijn verstrijkt, blijft er nog maar één over." Binnen de WTO worden afspraken gemaakt over handel tussen vrijwel alle landen in de wereld. Zij kunnen ook klachten indienen als ze vinden dat regels worden overtreden.

Recht van de sterkste

De dreigende machteloosheid van de WTO is volgens Ten Broeke een groot probleem voor Nederland. "Nederland is zeer afhankelijk van dit soort arbitrage. In de jungle die nu ontstaat geldt het recht van de sterkste. Dat zijn wij niet. Uiteindelijk zijn wij dan toch een heel klein land."

'Trump had een feestje kunnen vieren'

Het Belang van de WTO werd onlangs nog duidelijk toen de organisatie nota bene de Amerikanen gelijk gaf in een geschil over verboden Europese steun aan Airbus. "Trump had eigenlijk een feestje kunnen vieren, maar nu probeert hij die scheidsrechter tandeloos te maken", zegt Ten Broeke.

De VS ligt dwars omdat Trump vindt dat de WTO te vaak in het nadeel van de VS beslist. De klacht luidt met name dat de organisatie Amerikaanse handelsmaatregelen tegen China niet steunt.

LEES OOK: Hoeveel kans maakt Donald Trump op een tweede termijn als president?


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
'Bij nieuwe verkiezingen verdwijnt NSC'
1:15

'Bij nieuwe verkiezingen verdwijnt NSC'

'Kunnen meer invloed uitoefenen als we wel naar WK in Saudi-Arabië gaan'
1:18

'Kunnen meer invloed uitoefenen als we wel naar WK in Saudi-Arabië gaan'

'Vijftig van onze jongens zitten in het leger, negen zijn gesneuveld'
1:43

'Vijftig van onze jongens zitten in het leger, negen zijn gesneuveld'

'Poetin denkt dat hij aan het winnen is, maar dat is niet zo'
1:19

'Poetin denkt dat hij aan het winnen is, maar dat is niet zo'

'Een partij' wilde bezit koran strafbaar maken
1:43

'Een partij' wilde bezit koran strafbaar maken

'Wij hebben gevraagd om gesprek met ministers en ambtenaren'
1:34

'Wij hebben gevraagd om gesprek met ministers en ambtenaren'

Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau