Pensioenonderhandelingen worden hervat, AOW-leeftijd voorlopig bevroren
Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) wil het vastgelopen overleg over de pensioenen hervatten. Het kabinet ziet ruimte, ook financieel, om de onderhandelingen succesvol af te kunnen ronden. "Wat die ruimte precies is, kan ik nu nog niet zeggen", aldus de minister vrijdag in een toelichting. De AOW-leeftijd wordt naar verluidt tijdelijk bevroren.
Hij nodigt de voorzitters van de bonden en de Sociaal-Economische Raad (SER) uit de gesprekken vanaf maandag formeel te hervatten. "Ik heb de afgelopen tijd heel veel verkennende gesprekken gevoerd en heel veel kopjes koffie gedronken met iedereen, dat geeft mij het beeld dat we bij elkaar kunnen komen."
Of er snel een akkoord komt, durft hij niet te voorspellen. Wel geeft Koolmees aan dat er haast is. "Ik heb mijn agenda de komende tijd redelijk leeggemaakt hiervoor." De grote staking in het openbaar vervoer heeft volgens de minister bijgedragen aan deze doorbraak, maar hij geeft aan dat hij ook al langer druk aan het onderhandelen was.
De gesprekken tussen Koolmees en de andere partijen over hervorming van het pensioenstelsel klapten vorig jaar. De partijen konden het onder meer niet eens worden over de verhoging van de AOW-leeftijd, en de mogelijkheid voor mensen met zware beroepen om eerder met pensioen te gaan.
AOW-leeftijd
Koolmees meldt in een brief aan de bonden en de SER dat datgene wat het kabinet vorig jaar aanbood, nog op tafel ligt. "In het verlengde daarvan ziet het kabinet ruimte om nadere afspraken te maken over het minder stringent koppelen van de AOW-leeftijd aan de levensverwachting." Naar verluidt blijft de AOW-leeftijd voorlopig vaststaan op 66 jaar en 4 maanden.
Ook over zware beroepen denkt de regering afspraken te kunnen maken met de bonden. Maar wat Koolmees precies in gedachten heeft, schrijft hij niet.