SP: ‘Werkgever mag niet ook huisbaas van werknemers zijn’
De SP komt vandaag met een voorstel om het onmogelijk te maken dat werkgevers ook de huisbaas van hun werknemers zijn. Dat zegt fractievoorzitter Lilian Marijnissen in Goedemorgen Nederland op NPO 1. Met het voorstel wil de SP uitbuiting van arbeidsmigranten voorkomen.
Nu is het zo dat werkgevers vaak zelf het onderdak regelen voor arbeidsmigranten. Daardoor zijn deze werknemers erg afhankelijk van hun baas.
"Arbeidsmigratie is een verdienmodel geworden voor foute uitzendbureaus," zegt Marijnissen. "Dat zit niet alleen in de lonen die laag zijn, maar ook in de huisvesting. Mensen die hier komen werken zijn vaak ook voor het dak boven hun hoofd afhankelijk van hun werkgever."
De huidige situatie leidt tot "onwenselijke afhankelijkheidsrelaties", zegt Marijnissen. "Als je een conflict krijgt op het werk, ben je ook het dak boven je hoofd kwijt." Ook worden er volgens de fractievoorzitter "belachelijke bedragen" gevraagd voor huisvesting. "1600 euro per maand voor vier personen, voor een dun matrasje."