Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

VVD-Kamerlid Dijkstra: ‘Wat mij betreft vaart Sea Watch nooit meer uit’

Redactie

Voorafgaand aan het Tweede Kamerdebat over Sea Watch 3 zegt VVD-Kamerlid Remco Dijkstra in Goedemorgen Nederland dat hij wil dat het schip nooit meer de zee op gaat. "Wat mij betreft vaart het nooit meer uit en belandt het bij het oud ijzer."

De Sea Watch 3 vaart onder Nederlandse vlag op de Middellandse Zee en neemt vluchtelingen aan boord die in kleine bootjes tussen Noord-Afrika en de Europese Unie drijven. Het schip is ingeschreven als plezierjacht.

Volgens Dijkstra voldoet het schip ook niet aan de veiligheidseisen. "Het is geen zeewaardig schip. Daarnaast zijn er gewoon niet de juiste benodigdheden aan boord om 300 mensen op te laten varen."

Oorlogsjournalist Hans-Jaap Melissen betwijfelt of het de VVD-politicus alleen om de veiligheid te doen is. "Als de Sea Watch stopt, dan verdrinken veel van die mensen. Dat is toch ook niet veilig?"

Dijkstra ziet dat toch anders. Volgens hem heeft een schip dat migranten oppikt en naar de EU brengt juist een aantrekkende werking. "Veel mensen stappen ook in die bootjes, omdat ze weten dat de Sea Watch voor de Libische kust op ze wacht. Mensensmokkelaars hebben zelfs contact met de bemanning van de Sea Watch."

VVD wil ook migratie beperken

Toch zegt hij dat het naast veiligheid ook om het beperken van migratie gaat. "Het zijn allemaal illegale migranten die geen kans hebben op een verblijfsvergunning in de EU. Ze nemen een groot risico, maar zijn hier kansloos. Dat gaat niet werken."

Een woordvoerder van de organisatie achter Sea Watch, Jelle Goezinnen, zegt in Goedemorgen Nederland dat hij vindt dat ze oneerlijk worden behandeld. "Wij moeten opeens aan allemaal extra strenge eisen voldoen. Dat moet bijvoorbeeld de KNRM ook niet, terwijl wij eigenlijk hetzelfde doen als zij."

Rol Libische kustwacht

"Dat klopt niet", reageert de VVD'er. "Ze voldoen niet aan de internationale eisen en willen dat ook niet proberen." Daarnaast denkt Dijkstra dat die rol toch is voor de Libische kustwacht, zoals de KNRM de Nederlandse kustwacht is. "Zij zijn opgeleid om de bootjes op te vangen en terug naar Libië te brengen."

Volgens Melissen, die voor zijn werk vaak in Libië is geweest, is dat niet zo makkelijk. In het land zijn namelijk meerdere regeringen en presidenten die de macht claimen. Sinds een paar weken wordt de hoofdstad Tripoli bestookt door het leger van Khalifa Haftar. In Tripoli huist de internationaal erkende regering.

"Door de opnieuw losgebarsten gevechten, is het een chaos in Libië", stelt de oorlogsjournalist. "Door dat geweld komt mogelijk een nieuwe stroom vluchtelingen deze kant op. Daarnaast is de Libische kustwacht zo corrupt als de pest, dus wat zij doen, kun je nooit zeker weten."

Toch snapt Melissen wel dat Dijkstra van de Sea Watch af wil. "Je moet dit ook ontmoedigen, zeker omdat de mensen in de EU hoe dan ook worden afgewezen." Dijkstra denkt dan ook dat het stoppen van de Sea Watch de enige optie is. "Tot die tijd blijft het voor vluchtelingen een trigger om het toch te proberen."

LEES OOK: 'Sea Watch mag als oud ijzer door de shredder'


Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau