Bouwbedrijf BAM krijgt volle laag vanwege ingestorte parkeergarage Eindhoven
Bouwbedrijf BAM, die de ingestorte parkeergarage bij Eindhoven Airport heeft gebouwd, krijgt van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) de volle laag. De bouwsector laat zich te veel leiden door de lage prijzen, waardoor ze te weinig rekening houden met de veiligheid.
Volgens de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) leert de gehele bouwwereld onvoldoende van gemaakte fouten. Dit constateert de OVV in een rapport over het instorten van de parkeergarage bij Eindhoven Airport, meldt persbureau ANP. Deze garage stortte vorig jaar mei in, enkele weken voordat die in gebruik zou worden genomen. De oorzaak was een verkeerd toegepaste vloerconstructie.
Bouwbedrijf BAM, die de parkeergarage bouwde, krijgt dan ook de volle laag van de OVV. Bouwvakkers zijn aan de dood ontsnapt. De raad stelt dat signalen dat de vloer niet deugde, mede door tijdsdruk, werden genegeerd.
Geen verbetering
Bij aanbestedingen wordt meestal voor de laagste prijs gekozen. Dit gaat ten koste van de kwaliteit en de veiligheid. Bovendien legt de bouwsector makkelijk de schuld bij een ander. Dit komt doordat zoveel partijen betrokken zijn bij de bouw, dat lastig te bepalen is wie waar verantwoordelijk voor is. Dit zijn de conclusies uit het rapport van de OVV.
Eerder deed de onderzoeksraad al onderzoek naar de ingestorte betonvloer in de Rotterdamse B-Tower, het ongeval met de hijskraan in Alphen aan den Rijn en het ingestorte dak van het Grolsch Vestestadion in Enschede. "De bevindingen uit deze onderzoeken hebben niet geleid tot verbetering", zegt de raad.
De Onderzoeksraad voor Veiligheid adviseert de bouwsector om meer aandacht te besteden aan de veiligheid in de bouw. Volgens de raad kan dit door betere afspraken te maken over een heldere verantwoordelijkheidsverdeling en coördinatie.
In een reactie laat Eindhoven Airport weten bij volgende bouwprojecten rekening te houden met de resultaten uit het rapport van de OVV. Joost Meijs, algemeen directeur van Eindhoven Airport NV zegt "een bijdrage te leveren aan de noodzakelijke verbetering om dit soort incidenten in de toekomst te voorkomen".
Meijs laat weten zich zeer bewust te zijn van de betekenis van het incident van de parkeergarage. "Gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen en kunnen we het incident daarom beschouwen als een wake-up call.''