‘Celibataire leven van priesters is niet de oorzaak van misbruik’
De katholieke kerk is al jaren in opspraak om de vele geestelijken die de afgelopen decennia talloze kinderen misbruikt hebben. In hoeverre wordt dit misbruik gestimuleerd door het celibaat?
'Celibaat is een vrije keuze'
In het radioprogramma WNL Op Zaterdag denkt 'Twitter-pastoor' Jan-Jaap van Peperstraten dat dit wellicht vroeger het geval was, maar nu niet meer zo is. "In het verleden kan dit eventueel een factor zijn geweest, omdat er geen vrije beroepskeuze was. Je werd als jongetje gewoon naar het seminarie gestuurd en dat ging in de toekomst dan goed of minder goed."
Maar tegenwoordig, benadrukt Van Peperstraten, kiest iedereen zelf voor een priesterbestaan. "Het celibaat is een vrije keuze, in de zin dat het priesterschap een vrije keuze is."
Elders in de wereld speelt celibataire leven wellicht wel een rol
Cultuurtheoloog Frank Bosman is het hier mee eens, maar stipt wel aan dat dit in Nederland zo is, maar elders wellicht niet. "In grote delen van de wereld is de situatie nog steeds dat mensen hun kinderen naar het seminarie sturen."
Hij vervolgt: "Daar kan het celibaat wel een probleem zijn en bovendien denk ik dat het überhaupt tijd is om met elkaar na te denken over de wenselijkheid van een verplicht celibaat."