Zwitsers stemmen ‘crisisbestendig’ geld weg
Zwitsers hebben zoals verwacht zondag in meerderheid in een referendum een plan weggestemd dat volgens de indieners 'crisisbestendig geld' zou garanderen. Banken- en schuldencrises zouden onmogelijk worden, als volgens het plan alleen de centrale bank geld zou mogen scheppen.
De gewone commerciële banken, die bijvoorbeeld hypotheken verstrekken, zouden dat niet meer zomaar mogen doen. Ze zouden het uit te lenen bedrag ook daadwerkelijk voor 100 procent gedekt moeten hebben.
Ongeveer 90 procent van het geld in omloop is in Europa geld dat commerciële banken op papier verstrekken, bijvoorbeeld in hypotheken, feitelijk zonder eigen dekking. Circa 10 procent is geld dat de centrale bank uitgeeft en de indieners van het hervormingsplan 'echt geld' noemen. Zij wilden met het referendum in de wet laten vastleggen dat er alleen nog 'echt geld' in omloop is.