Tekstgrootte
Artikel delen
  • Gekopieerd

‘Veel te weinig geld beschikbaar voor uitvoering nieuwe wet inlichtingen- en veiligheidsdiensten’

Redactie

Er is te weinig geld beschikbaar voor de uitvoering van de nieuwe wet inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv). Dat schrijft het Het Financiële Dagblad op basis van gesprekken met internet- en telecomexperts.

Voor de uitvoering van de wet is 20 miljoen euro per jaar beschikbaar. De experts noemen dat 'een heel onrealistisch bedrag voor zo'n groot project.'

"De inlichtingendiensten moeten ons beveiligen tegen buitenlandse bedreigingen", reageert CDA-voorman Sybrand Buma, deze ochtend co-presentator in Goedemorgen Nederland.

"Daar hoort ook het aan kunnen pakken van de kabel bij en de mogelijkheid om die wet te gaan gebruiken. Of het zo is dat er echt te weinig geld is dat vraag ik mij af, want er is veel geld bijgekomen voor de diensten. Maar dat de diensten hun werk moeten kunnen doen voor onze veiligheid, dat staat voor mij vast."

'Twintig miljoen klinkt als een groot bedrag'

"Twintig miljoen euro per jaar klinkt als een heel groot bedrag", zegt Financieel journalist Hella Hueck. "Maar als je kijkt naar wat het eigenlijk kost om data op te slaan, of om een straat of wijk af te kunnen tappen... Je zult een softwarepakket moeten aanschaffen om de data te analyseren, en dat is echt geen standaard Microsoft-pakket. IT-topmensen kosten zo minimaal een ton per jaar en dan is twintig miljoen per jaar gewoon niet zo veel."

'Specifieke bevoegdheid'

Sybrand Buma wil benadrukken dat de bevoegdheid om een straat of wijk af te tappen 'niet de hele dag overal gebruikt gaat worden'. "In die zin vraag ik mij ook af of het om heel veel geld zal gaan", aldus de CDA'er. "Er is iedere keer toestemming nodig voor een specifiek onderzoek. Dit is een specifieke bevoegdheid die met strikte waarborg is ontleed."

CDA-wethouder Sven de Langen noemt de wet 'een groot thema in Rotterdam'. "Het is heel erg lokaal. We zien dat er dreiging en radicalisering is. Daarom vind ik het heel belangrijk dat de wet doorgaat en dat er voldoende geld voor is."

Ook de moeite waard
Meest gelezen
Korte WNL video's
Meer van WNL
Steun WNL

Word lid. Het telt.

Waardeert u onze programma's? Steun WNL dan met de jaarlijkse bijdrage van slechts €8,50, de wettelijk minimale verplichte bijdrage voor omroepen.

Hiermee helpt u ons journalistieke geluid te behouden en voorkomt u dat WNL zijn publieke status en zendtijd verliest.

€ 8,50 per jaar

Word lid van WNL
Goedemorgen Nederland Op Zondag Stand van Nederland Café Kockelmann In de kantine Sven op 1 Het Misdaad- bureau