‘Imams moeten grotere rol gaan spelen in bestrijden van criminaliteit’
De Marokkaans-Nederlandse journaliste Samira el Kandoussi houdt vandaag in Het Parool een opvallend pleidooi voor opvoedcursussen in moskeeën. Volgens haar is criminaliteit onder veel Marokkaanse jongeren in Nederland het gevolg van de emotionele en fysieke afwezigheid van Marokkaanse vaders. "Alleen de imams kunnen de vaders bereiken tijdens het vrijdaggebed. Het wordt tijd voor opvoedingscursussen in de moskee", schrijft de journaliste.
El Kandoussi doet haar oproep naar aanleiding van de moord op Mohammed Bouchikhi. Deze 17-jarige werd vorige maand in een buurtcentrum in Amsterdam doodgeschoten.
Lees ook: Stille tocht voor doodgeschoten stagiair Mohammed (17)
Wie achter de moord zit is nog onbekend, maar El Kandoussi schetst een beeld van Marokkaanse jongens die bij gebrek aan sturing en liefde afdwalen naar de criminaliteit. "Bij gebrek aan informatie raken velen geïnspireerd door de televisie: scènes uit Scarface, de The Sopranos en de The Godfather kennen ze uit hun hoofd. Zoon gaat met deze bagage de straat op en zoekt zijn voorbeelden, liefde en status daar."
Sommige vaders vertrekken zelfs uit Nederland om in Marokko een jongere vrouw te trouwen, schrijft El Kandoussi, omdat ze hun gezinnen hier mislukt vinden. "Het is moeilijk om te praten over dit onderwerp. In de Marokkaanse schaamtecultuur word je verstoten als je gevoelige zaken benoemt en bespreekt, vanwege het gezichtsverlies", aldus de journalist. Daarom kan het probleem alleen bespreekbaar worden gemaakt door religieuze leiders, vindt ze. "De klok tikt, we hebben geen tijd te verliezen. De volgende schutter staat klaar om een leven te nemen. Het wordt tijd om de maskers te laten vallen", aldus El Kandoussi.