Uitgelekt: ‘Russen oefenden militaire aanval op Nederland’
De Duitse krant Bild heeft de hand weten te leggen op informatie van Westerse inlichtingendiensten waaruit blijkt dat de Russen in september een grootschalige militaire oefening hebben gedaan waarbij een aanval op Europa werd gesimuleerd. Ons land was daarbij mogelijk een belangrijk doelwit.
Codenaam: Sapad 2017
Officieel werden bij de oefening, die de codenaam Sapad 2017 droeg, terroristen bestreden. In werkelijkheid werd een snelle overname van grote delen van Europa geoefend. De oefening laat zien hoe een mogelijke oorlog zou verlopen. Nederland vormt verrassend genoeg al snel een doelwit.
Volgens de Duitse krant willen de Russen eerst toeslaan in de Baltische staten, het zwakste deel van de Navo. Vliegvelden en havens moeten zo snel mogelijk worden uitgeschakeld om te voorkomen dat versterkingen de landen bereiken.
Nederlandse havens mogelijk doelwit
Om ook te voorkomen dat de Navo terug kan willen Russische bommenwerpers doelwitten langs de Duitse en mogelijk ook Nederlandse kust treffen. Alhoewel de precieze doelen onbekend zijn, zouden de Russen het volgens Bild waarschijnlijk gemunt hebben op militaire doelen, infrastructuur (waaronder havens en vliegvelden) en de energievoorziening. Een dergelijke aanval zou in het echt uit het oosten zou komen, maar de Russen oefenden de aanval vanuit het noorden om te voorkomen dat ze vijandelijk luchtruim moesten doorkruisen.
Ook de noordelijke EU-lidstaten, Noorwegen, Finland en Zweden zouden doelwit zijn van de oefening. Dat is frappant, omdat de laatste twee niet eens lid zijn van de Navo en waarschijnlijk neutraal zouden blijven bij een dergelijk conflict
Russen wilden in 2008 al aanvallen
Volgens de bronnen van Bild zou een revolutie in Wit-Rusland bijvoorbeeld de aanleiding kunnen vormen voor een Russische aanval op Europa. Rusland zou namelijk alleen toeslaan in reactie op een waargenomen bedreiging in zijn directe invloedssfeer. Een succesvolle omwenteling in Wit-Rusland zou zeker zo gezien worden. Het land ziet de Oekraïne en Georgië ook als zijn achtertuin.
Volgens de inlichtingendienst waar Bild mee sprak, lag een plan om binnen de EU toe te slaan al klaar in 2008. Als de Amerikanen toen in Georgië hadden ingegrepen, hadden de Russen toegeslagen in de Baltische staten.