Slachtoffers Boko Haram doen verhaal: ‘Ga je met mij naar bed of blaas je jezelf op?’
The New York Times heeft achttien meisjes geïnterviewd die gevangen werden gehouden door Boko Haram in Nigeria. De slachtoffers vertellen hoe ze werden gedwongen om seks te hebben met hun ontvoerders of de opdracht kregen om aanslagen te plegen.
“Ze zeiden tegen mij: ‘Ga je met ons naar bed of wil je soms op een missie gestuurd worden?”, zegt de 15-jarige Aisha. Het meisje zag hoe haar vader werd vermoord. Haar broertje van tien werd meegenomen door twee strijders.Om zijn lichaam zat een bomgordel.
'Gekke mensen vermoord'
Later keerde de leden van Boko Haram en vertelde Aisha niet te huilen om haar broertje. “Hij heeft gekke mensen vermoord”, aldus een van hen. Het 10-jarige jongetje had de opdracht gekregen zich op te blazen bij de barakken van het leger.
Ook zij kreeg de opdracht zichzelf op te blazen, maar ze besloot hulp te zoeken bij de militairen. “Ik zei ze: ‘mijn broertje was hier en heeft wat mannen van jullie vermoord.” De soldaten verwijderden vervolgens de bommen van haar lichaam.
Oom redt nichtje
De 16-jarige Maimuna kreeg een heel andere opdracht van Boko Haram. “Ze zeiden dat ik een ziekenhuis moest opblazen. Ik moest me onder de patiënten en het ziekenhuispersoneel mengen en de bom af laten gaan.”
Een ander slachtoffer is de tevens 16-jarige Amina. Ook zij werd op een zelfmoordmissie gestuurd. Haar doelwit: een drukbezochte moskee. Toen ze zich ging mensen tussen de bezoekers zag ze haar oom. Die nam zijn nichtje mee en redde haar.