Hitler in klederdracht: Volendam is woedend op de Volkskrant
Een cartoon in De Volkskrant is veel Volendammers in het verkeerde keelgat geschoten. Naast een achtergrondartikel stond een traditionele familie in klederdracht afgebeeld, alleen waren de Volendamse gezichten daarvan allen vervangen door het hoofd van Adolf Hitler.
Genoeg om heel Volendam in woede te doen ontsteken, zo weet regionale omroep NH. Lieke Sievers, de burgemeester van de gemeente Edam-Volendam, heeft inmiddels al contact opgenomen met de krant om te laten weten dat het "beeld dat de cartoon schetst zowel Nederland als Volendam onrecht doet", schrijft NH.
'Volendammers hielpen Nederland juist tegen nazi's '
Op Twitter en Facebook lopen veel Volendammers te hoop tegen de Volkskrant. "Walgelijk", "volksverlakkerij" en "belachelijk" vinden de dorpsbewoners. Een van hen, Peter Louter, heeft zelfs een open brief geschreven aan de krant. "Het is beledigend, smadelijk en lasterlijk", schrijft Louter. "In de Tweede Wereldoorlog hebben veel Volendamse vissers hun nek uitgestoken om in Friesland aardappelen op te halen voor de hongerende Amsterdamse bevolking." Hij eist excuses van de krant. Een lokale museumdirecteurheeft inmiddels al aangifte gedaan van smaad.
De link met het artikel is niet meteen duidelijk. Volendam komt in het artikel kortstondig aan bod als bestemming voor buitenlandse journalisten die proberen de opkomst van de PVV te duiden. In het dorp wonen relatief veel PVV-stemmers. Ook wordt het BBC-interview besproken waarin John Sweeney van Newsnight Geert Wilders vroeg of hij niet 'a bit of a fascist' was. WNL wordt ook nog even in deze context genoemd
Volkskrant: 'satirische uitvergroting'
De Volkskrant laat in een reactie weten dat het gaat om "satirische uitvergroting van het beeld dat buitenlandse media van Nederland schetsen."
"Dat is lijn met het stuk, waarin wordt geschetst dat buitenlandse media vaak in eenvoudige beelden over Nederland schrijven. De tekening is juist bedoeld om dat belachelijk te maken", zo schrijft plaatsvervangend hoofdredacteur Pieter Klok in een reactie op de open brief van Peter Louter.