Tien steden bijbouwen, zoals D66 wil, is onrealistisch volgens woningbouwhoogleraar
Het plan van D66 om tien nieuwe steden te bouwen, is onrealistisch. Dat zegt hoogleraar woningbouw Peter Boelhouwer. Met de tien nieuwe steden wil de winnaar van de verkiezingen het woningtekort in Nederland aanpakken.
"IJstad moet bijvoorbeeld tussen Amsterdam en Almere komen. Gezien de locatie is het een heel dure operatie en je bent dan bovendien aan het bijbouwen in drinkwatergebied, dat moet je gewoon niet willen", legt Boelhouwer als voorbeeld uit in WNL Haagse Lobby op NPO Radio 1.
Tekst gaat verder onder de X.
De plannen van @D66 over nieuwe steden zijn eigenlijk niet reëel zegt hoogleraar Peter Boelhouwer. "Er zijn wel grootschalige locaties waar bijgebouwd gaat worden, die liggen vaak tegen steden aan en dat zijn vaak al steden op zich." @WNLHaagseLobby #WNL pic.twitter.com/HcLTkzW9Gc
— WNL Vandaag (@WNLVandaag) November 24, 2025
Al eerder klonk er veel kritiek op het plan van D66. Daarbij werd vooral naar Almere gewezen, de jongste stad van Nederland. Na vijftig jaar is die stad nog altijd niet af; denk aan voorzieningen zoals ziekenhuizen en scholen die onvoldoende aanwezig zijn. Wie wil bijbouwen, bouwt niet alleen huizen, maar ook voorzieningen. En dat wordt in het plan van D66 over het hoofd gezien volgens critici.
Om die reden ziet de hoogleraar de woningcrisis niet als een op zichzelf staand probleem. "Vorig jaar zijn er 69 duizend woning bijgebouwd, maar tegelijkertijd zijn er meer dan 100 duizend huishoudens bijgekomen in ons land. Het merendeel daarvan zijn migranten", vertelt Boelhouwer. "Ook al zou je per jaar 100 duizend huizen bijbouwen, dan zou je het nog niet redden."
Boelhouwer vindt dan ook dat het totaalplaatje beter in kaart moet worden gebracht om de woningnood in Nederland aan te pakken in plaats van dat er lukraak wordt bijgebouwd.
Meer weten? Luister WNL Haagse Lobby nu terug als podcast. De tekst gaat hieronder verder.
21 locaties
Overigens wil de hoogleraar het plan van D66 om steden bij te bouwen niet helemaal teniet doen. "Op dit moment zijn er al 21 locaties aangewezen over heel Nederland waar op grote schaal kan worden bijgebouwd. Die locaties liggen vaak tegen steden aan en dan gaat het niet om honderden huizen, maar om tienduizenden huizen die ze daar gaan bouwen. Dat zijn steden op zich."